Archive for the ‘Egyéb kategória’ Category

Csütörtöktől másodfokú hőségriasztás lép életbe

Posted on: június 5th, 2025 by Borbély Zsanett No Comments

Egy fa hőmérő 35 °C fölötti hőmérsékletet mutat sárga háttér előtt. Mellette figyelmeztető szöveg: „Figyelem! II. fokú hőségriasztás. 2025.06.05. – 2025.06.08.” A kép jobb alsó sarkában az NNGYK logója látható.II. fokú hőségriasztás: 2025.06.05 – 2025.06.08.

Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján az ország egész területére vonatkozóan 2025. június 5-én (csütörtök) 00.00 órától 2025. június 8. (vasárnap) 24.00 óráig másodfokú hőségriasztást ad ki.

Az elkövetkező napokban a megszokottnál jóval melegebb időjárásra kell számítani. A tartós hőség nemcsak kellemetlen, hanem komoly terhet is ró a szervezetünkre, különösen a kisgyermekekre, az idősekre, a krónikus betegekre és a várandósokra.

  • A legmelegebb órák rendszerint 11 és 15 óra közé esnek – ilyenkor lehetőleg húzódjunk árnyékba vagy hűvös helyiségbe, kerüljük a megterhelő fizikai munkát, és zuhanyozzunk többször langyos vízzel.
  • Ne várjuk meg, míg szomjasak leszünk – a nagy melegben a szervezetünknek a megszokottnál több folyadékra van szüksége. Javasolt a víz, a tea, a cukormentes, szénsavmentes italok, de jó választás lehet a paradicsomlé, a joghurt, a kefir vagy egy tál hűsítő leves is. Kerüljük viszont az alkoholt, a koffeintartalmú italokat és a cukros üdítőket, mert ezek tovább fokozhatják a dehidratációt.
  • A szabadban tartózkodva viseljünk világos, jól szellőző, természetes anyagból készült ruhát, széles karimájú kalapot, napszemüveget, és használjunk bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet. Kiemelten fontos, hogy kisbabákat ne vigyük sétálni a hőségben, és ők is csak árnyékos helyen levegőzzenek.
  • Figyeljünk oda a gyógyszerek tárolására is – még a hűtést nem igénylő készítményeket se hagyjuk meleg, napsütötte helyen, mert a hatásosságuk csökkenhet.
  • Ha légkondicionálót használunk, ne állítsuk a hőmérsékletet 27 fok alá, és időnként kapcsoljuk ki, hogy elkerüljük az ízületi panaszokat. Ha nincs lehetőségünk otthon klimatizált környezetben pihenni, a katasztrófavédelem weboldalán megtalálhatóak azok a légkondicionált helyiségek, amelyek bárki számára elérhetők.
  • Soha ne hagyjunk gyermekeket vagy háziállatokat parkoló autóban egyetlen percre sem, mert a napon az autó belső hőmérséklete akár 70 Celsius-fokra is emelkedhet. Ha ilyet észlelünk, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívót!
  • A tüzek megelőzése érdekében erdőben csak a kijelölt tűzrakóhelyen gyújtsunk tüzet, ott is csak akkor, ha az adott vármegyében nincs tűzgyújtási tilalom. Ilyen melegben ott sem javasolt elégetni a kerti zöldhulladékot, ahol egyébként azt az önkormányzat engedélyezi. Ha grillezünk vagy bográcsozunk, a tüzet egyetlen percre se hagyjuk felügyelet nélkül!

A lakosság számára elérhetők az országos hőségriasztások a katasztrófavédelem által üzemeltetett, ingyenesen letölthető VÉSZ applikáción keresztül is, amely azonnali értesítést küld az aktuális riasztásokról, annak időtartamáról és fokozatáról.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a katasztrófavédelem azt kéri: figyeljünk oda egymásra – különösen azokra, akik egyedül élnek, idősek, vagy mozgásukban korlátozottak. Egy pohár víz, egy rövid telefonhívás, vagy néhány árnyékos perc felajánlása is életet menthet.

Ön a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közös közleményét olvasta.

Forrás: NNGYK

Kép: NNGYK Facebook

Megjelent: Baja, 2025.06.05.

Véradások júniusban!

Posted on: május 30th, 2025 by Borbély Zsanett No Comments

A Bajai Szent Rókus Kórház Véradóállomása, illetve a Magyar Vöröskereszt munkatársai júniusban is több alkalommal várják mindazokat, akik szeretnének életet menteni egy egyszerű, ám annál nemesebb cselekedettel.

Kép egy véradóról, aki egy piros labdát szorít a kezében, miközben vért ad.
Egyetlen véradással akár három ember életét is megmentheted.

Véradási helyszínek és időpontok 2025 júniusában:

06.02. hétfő – Dunapataj, Művelődési Ház, 09–12 óráig
06.03. kedd – Baja, Kultúrpalota, 13–17 óráig
06.05. csütörtök – Baja, Homelux Áruház, 09–13 óráig
06.06. péntek – Baja, Véradóállomás, 08–14 óráig
06.07. szombat – Kalocsa, Közösségi Ház, 10–13 óráig

06.11. szerda – Gara, Művelődési Ház, 10–13 óráig
06.12. csütörtök – Kisszállás, Művelődési Ház, 09–11 óráig
06.12. csütörtök – Mélykút, Művelődési Ház, 12–15 óráig
06.13. péntek – Baja, Véradóállomás, 08–14 óráig

06.16. hétfő – Fajsz, Művelődési Ház, 09–12 óráig
06.17. kedd – Baja, Szent Balázs Katolikus Ált. Iskola és Óvoda, 09–12 óráig
06.18. szerda – Csátalja, Művelődési Ház, 09–11 óráig
06.18. szerda – Dávod, Polgármesteri Hivatal, 12–14 óráig
06.19. csütörtök – Tompa, Művelődési Ház, 10–13 óráig
06.20. péntek – Baja, Véradóállomás, 08–14 óráig

06.23. hétfő – Bácsalmás, Fiedler Közösségi Ház, 09–12 óráig
06.24. kedd – Baja, Malom Étterem, 10–14 óráig
06.25. szerda – Géderlak, Idősek Klubja, 10–12 óráig
06.25. szerda – Dunaszentbenedek, Egészségház, 12:30–14 óráig
06.26. csütörtök – Vaskút, Rendezvényterem, 10–13 óráig
06.27. péntek – Baja, Véradóállomás, 08–14 óráig

06.30. hétfő – Kalocsa, Közösségi Ház, 09–13 óráig

Baja, 2025.05.30.

Fotó: Pixabay

Szülésfelkészítő tanfolyam júniusban!

Posted on: május 29th, 2025 by Laky Emese Zsófia No Comments

Várjuk szeretettel a kismamákat szülésfelkészítő foglalkozásainkra, melyek a Bajai Szent Rókus Kórházban kerülnek megrendezésre!

Gyere el, ha szeretnél:

A részvétel ingyenes!

Időpontok: június 3. és június 10., 14:00 órától

Helyszín: Bajai Szent Rókus Kórház, 6500 Baja, Rókus u. 10. – Klub szoba

Csatlakozz, készüljünk együtt a nagy pillanatra!

Kismamák számára szervezett szülésfelkészítő tanfolyam a Bajai Szent Rókus Kórházban, szakértő előadókkal, hasznos témákkal.
Baja, 2025.05.29.

A Bajai Rádió interjút készített Dr. Tóth Gáborral

Posted on: május 27th, 2025 by Borbély Zsanett No Comments

A Bajai Rádió megbízott főszerkesztője-műsorvezetője, Tüske Zsuzsanna a Magyar Kórházszövetség elnökével, a Bajai Szent Rókus Kórház főigazgatójával Dr. Tóth Gáborral készített interjút.

A közel húszperces beszélgetés alkalmával az elnök úr bemutatta a Magyar Kórházszövetség munkáját, kitérve a humánerőforrás tevékenységre is, melyet napjaink egyik legfontosabb kérdéseként említett. Fontosnak tartja az egészségügy szépségeinek megismertetését és a munkaerő megtartását, a fiatalok bevonzását a pályára mind az orvosi, mind a szakdolgozói gárdában.

Továbbá szó esett a fejlesztésekről, a korszerű eszközök beszerzéséről, a folyamatban lévő, valamint a tervben lévő beruházásokról.

IDE KATTINTVA ÉRHETI EL A TELJES BESZÉLGETÉST.

Forrás, kép: Bajai Rádió

Baja, 2025.05.27.

Sikeresen lezajlott a Kórházak Országos Sportnapja

Posted on: május 27th, 2025 by Borbély Zsanett No Comments

 

Május 24-én, szombaton került megrendezésre a Kórházak Országos Sportnapja, melyet idén első alkalommal rendezett meg a Magyar Kórházszövetség az Országos Kórházi Egészségfejlesztési Program keretében. Az esemény fő célja az egészségmegőrzés fontosságára való figyelemfelhívás, valamint a kórházi dolgozók közötti kapcsolat és közösség erősítése volt.

A budapesti Honvéd Sportegyesület területén zajló egész napos rendezvény fővédnöke Dr. Tóth Gábor, a Magyar Kórházszövetség elnöke és a Bajai Szent Rókus Kórház főigazgatója volt, aki maga is részt vett az eseményen.

A programban helyet kaptak különféle bajnokságok – tenisz, kispályás foci, streetball, váltófutás és tollaslabda –, valamint rekreációs tevékenységek, mint a jóga, meditáció, stresszkezelő tréning és egészségügyi szűrések. A Bajai Szent Rókus Kórház csapata is lelkesen képviseltette magát: focicsapatunk pályára lépett a kispályás bajnokságban, aktív részvételükkel hozzájárulva a sportos és vidám hangulathoz.

A rendezvény színvonalát sztárvendégek – többek között a Face Team és a Lőrincz testvérek – emelték, míg a KórházChef főzőverseny az egészséges táplálkozásra irányította a figyelmet. A legaktívabb résztvevőket különdíjakkal is jutalmazták.

A Magyar Kórházszövetség által életre hívott Sportnap kiváló alkalmat kínált arra, hogy az egészségügyi dolgozók testileg és lelkileg is feltöltődjenek – reméljük, hogy a kezdeményezés jövőre is folytatódik!

 

 

Felhasznált forrás, kép: Magyar Kórházszövetség

Videó az eseményről megtekinthető itt: Kórházak Országos Sportnapja – Videó

Baja, 2025.05.27.

Lépjen a tudatos életmód felé!

Posted on: május 19th, 2025 by Laky Emese Zsófia No Comments





Elhízás Elleni Világnap – Ingyenes Állapotfelmérés


Vegyen részt ingyenes állapotfelmérésünkön május 22-én!

Az elhízás napjaink egyik leggyakoribb, mégis megelőzhető egészségügyi problémája. A helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a stressz és az alvászavarok mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a testtömeg fokozatosan, szinte észrevétlenül növekedjen. Az elhízás azonban nem csupán esztétikai kérdés – komoly kockázati tényezőt jelent számos krónikus betegség, például a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, mozgásszervi panaszok és bizonyos daganatos betegségek kialakulásában.

Az elhízás nem egyik napról a másikra alakul ki – de megelőzhető és kezelhető. Ehhez elengedhetetlen az egészségtudatosság, a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, valamint a rendszeres egészségügyi szűrések. Minél korábban ismerjük fel a kockázati tényezőket, annál nagyobb eséllyel tehetünk hatékony lépéseket egészségünk megőrzése érdekében.

Európai Elhízás Elleni Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az egészséges életmód fontosságára, és támogatást nyújtson mindazoknak, akik szeretnének változtatni. Ennek alkalmából az Egészségfejlesztési Iroda (EFI) 2025. május 22-én ingyenes lakossági állapotfelmérő programot szervez, amelyen egyszerű, gyors és fájdalommentes vizsgálatokon vehetnek részt az érdeklődők.

A vizsgálat az alábbi helyszíneken és időpontokban vehető igénybe:

Délelőtt: 8:00–12:00 óra között a kórház területén kijelölt vizsgálati pontokon

Délután: 15:00–18:00 óra között a Bernáth Sándor utcai SPAR áruház előtti területen

A program keretében biztosított szolgáltatások:

A részvétel díjmentes, előzetes regisztráció nem szükséges.

Tegyen Ön is egy lépést saját egészsége érdekében – jöjjön el, ismerje meg szervezete állapotát, és kezdje el ma a változást egy egészségesebb jövőért!

Baja, 2025.05.19.

Elhízás Elleni Világnap plakát


Mandalák a lelki egészségért

Posted on: május 14th, 2025 by Laky Emese Zsófia No Comments

 

 

Húsvéti Mandala Kihívás a Bajai Szent Rókus Kórházban

A Bajai Szent Rókus Kórház Egészségfejlesztő Irodája különleges Húsvéti Mandala Kihívást hirdetett munkatársainak és családjaiknak.
Húsvétkor, a tavaszi szünetben közel 40 színes, egyedi pályamű született, amelyeket most szeretettel bemutatunk Önöknek is!

Húsvéti mandalák kiállítása

A mandalákból rendezett kiállítás a kórház főépületének aulájában tekinthető meg, ahol lehetőség van szavazni is:
válassza ki az Önnek leginkább tetsző, legfeljebb két mandalát, és adja le voksát papíralapon a helyszínen!

Szavazás határideje: 2025. május 25.

Eredményhirdetés időpontja: 2025. június 19., 11:00
Helyszín: a kórház főépületének aulája

Mandalák a kórház aulájában

A mandalák nemcsak esztétikai élményt nyújtanak – bizonyítottan jótékony hatással vannak a mentális egészségre is.
A színezés, az ismétlődő formák és a koncentráció segítenek csökkenteni a stresszt, oldani a belső feszültséget, és
elősegítik a lelki egyensúly megteremtését.

A Bajai Szent Rókus Kórház és az Egészségfejlesztő Iroda kiemelten fontosnak tartja az egészségügyi dolgozók testi-lelki
jóllétének támogatását. Az ilyen kreatív kezdeményezések nemcsak kikapcsolódást jelentenek, hanem erősítik a közösséget is
a mindennapok kihívásai közepette.

Látogasson el a kiállításra, merüljön el a mandalák világában, és szavazzon kedvencére!

Baja, 2025.05.14.

 

Ápolók Nemzetközi Napja – Köszönet és megbecsülés május 12-én

Posted on: május 12th, 2025 by Borbély Zsanett No Comments

Május 12-én, Florence Nightingale születésnapján világszerte az Ápolók Nemzetközi Napját ünnepeljük. E jeles alkalomból a Bajai Szent Rókus Kórház nevében szívből köszöntjük és mély hálával tisztelgünk minden ápoló előtt, akik elkötelezettséggel, szakértelemmel és emberséggel szolgálják a gyógyítást nap mint nap.

Az ápolók munkája a gyógyítás egyik legfontosabb pillére: ők azok, akik ott vannak a betegágy mellett éjjel-nappal, akik nemcsak a testi fájdalmak enyhítésében, hanem a lelki támogatásban is szerepet vállalnak. Az ő türelmük, figyelmük és empátiájuk az, ami emberivé és személyessé teszi az egészségügyi ellátást.

Az elmúlt évek kihívásai még inkább ráirányították a figyelmet az ápolók áldozatos munkájára. Hálásak vagyunk, hogy kórházunkban olyan szakemberek dolgoznak, akik nap mint nap bizonyítják elhivatottságukat, szakmai tudásukat és emberségüket.

E jeles nap alkalmából köszönetet mondunk minden ápolónknak! Köszönjük a hivatásszeretetet, a kitartást, a folyamatos tanulás iránti elköteleződést, és mindazt a látható és sokszor láthatatlan munkát, amit a betegekért és a közösségért végeznek.

A Bajai Szent Rókus Kórház vezetősége és munkatársai nevében kívánunk minden ápolónak jó egészséget, erőt, és sok megbecsülést!

Baja, 2025.05.12.

Bajai Egészségnap 2025. május 24-én a Bácskai Művelődési Központban!

Posted on: április 25th, 2025 by Borbély Zsanett No Comments

Szeretettel várunk mindenkit a Bajai Egészségnapra, amely rendezvényen a Bajai Szent Rókus Kórház és az Egészségfejlesztési Iroda (EFI) munkatársai is részt vesznek! A Bácskai Művelődési Központban megrendezésre kerülő esemény célja az egészséges életmód népszerűsítése és az egészségügyi tudatosság erősítése a helyi és környékbeli közösségekben.

Az esemény ingyenes, és minden korosztály számára kínál hasznos elfoglaltságot, mint például:

Számos egyéb programon is részt vehetnek az érdeklődők, többek között Dr. Mojzes Mária gyermekpszichiáter, ideggyógyász szakorvos, főorvos által tartott „Új évezred – Új lehetőségek” című előadáson.

A május 24-ei szombaton, 09:00 és 13:00 óra között tartott programok sokaságáról a Bácskai Művelődési Központ oldalán tájékozódhat bővebben!

Forrás, kép, további információ: Bácskai Művelődési Központ

Több elismerésben is részesült a Bajai Szent Rókus Kórház

Posted on: április 15th, 2025 by Borbély Zsanett No Comments

A Magyar Kórházszövetség 2025. április 9–11. között, Mátraházán megrendezett kongresszusán hirdették ki a Családbarát Kórház és a Zöld Kórház Díj pályázatok eredményeit, melyeken a Bajai Szent Rókus Kórház is sikeresen vett részt.

Családbarát Kórházi Osztály címeket nyerők csoportképe a kongresszuson, a képen a második sorban jobbról a második Dr. Tóth Gábor PhD a Bajai Szent Rókus Kórház főigazgatója – Fotó: Magyar Kórházszövetség

A Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány és a Magyar Kórházszövetség közös döntése alapján megújításra került a Pszichiátriai Osztály, valamint a Szülészet-Nőgyógyászati Osztály Családbarát Kórházi Osztály címe. Az elismerés annak a példaértékű munkának a visszajelzése, amelyet az osztályok a családbarát munkakörülmények kialakításáért, a munka és magánélet egyensúlyának támogatásáért, a dolgozók megbecsüléséért, valamint a betegek és hozzátartozóik emberközpontú ellátásáért végeznek. Az okleveleket Dr. Tóth Gábor PhD, az intézmény főigazgatója vette át a kongresszuson.

A Zöld Kórház Díj pályázaton résztvevők csoportképe Mátraházán, az első sorban jobbról a harmadik a képen Doszkocs Rita a Bajai Szent Rókus Kórház gazdasági igazgatója – Fotó: Magyar Kórházszövetség

A rendezvényen került sor a Zöld Kórház Díj pályázat eredményhirdetésére is, amely olyan egészségügyi intézmények munkáját ismeri el, amelyek kiemelkedő lépéseket tesznek a fenntarthatóság és a környezetvédelem terén. A Bajai Szent Rókus Kórház értékes pályamunkájáért elismerő oklevélben részesült, amelyet Doszkocs Rita, az intézmény gazdasági igazgatója vett át a helyszínen.

Köszönjük a megtisztelő címeket és az elismeréseket, melyek további ösztönzést adnak elkötelezett munkánkhoz a betegellátás és a fenntartható működés területén!

Baja, 2025.04.15.

WordPress Cookie Értesítés a Real Cookie Bannertől