Legfontosabb a megelőzés

A stressz és a nem megfelelő táplálkozás a felelős a szív- és érrendszeri betegségek nagy részéért, ezért az Egészséges Baja Városért Közalapítvány és a Baja Marketing Kft. évek óta megszervezi Szívünk napja elnevezésű rendezvényét. Idén szeptember 24-én várták az érdeklődőket. A Természetgyógyász Egyesület képviseletében Müller Józsefné Kati egészséges ételeket mutatott be, kóstoltatott, ismertette azok élettani hatását, elkészítési módjait, recepteket is megosztva. Dr. Zöld Lászlóné, a közalapítvány titkára elmondta: nagyon fontosnak tartják felhívni a figyelmet a kockázati tényezők csökkentésének lehetőségeire. – Az infarktus kialakulásáért elsősorban a stressz, majd a nem megfelelő táplálkozás felelős. A stresszt nagyon nehéz kivédeni, de fontos, hogy beszéljük erről, legyünk egymás iránt türelemmel.

Deszkről érkezett a rendezvényre dr. Szász Károly kardiológus-egyetemi docens, aki a rehabilitáció különféle formáit ismertette. Elmondta: bár az utóbbi időben a koszorúér műtéti tágításának lehetősége csökkentette ezt a halálokot, az érrendszeri betegségek még mindig nagy mértékben vannak jelen. Kiemelte: a megelőzés a rehabilitáció egyik fontos része, de ezt alig használjuk ki, félvállról vesszük a prevenciót. A hagyományainkat nem kell elhagyni, de tudnunk kell mértéket tartani mindenben – hívta fel a figyelmet az orvos. Hozzátette: a jelenlegi szomorú tendencia szerint öt éven belül a szívelégtelenséggel küzdő betegek 50 százaléka elhalálozik, ezért is kiemelkedően fontos, hogy egyre többen felismerjék a prevenció fontosságát.